ברכות לפרופסור זאב שטרנהל

ברכות לפרופסור זאב שטרנהל
אפריל 26, 2016 admin

"מידה" מברכת בשמחה ובחום את פרופסור זאב שטרנהל, חתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה וחבר באקדמיה הישראלית הלאומית למדעים, לרגל היבחרו כחבר באקדמיה האמריקאית למדעים ואמנויות. הבחירה מהווה אות כבוד והכרה במעמדו של שטרנהל בקהילה המדעית הבינלאומית.
שטרנהל, פרופסור אֶמֶרִיטוּס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, הוא מההוגים המובילים בארץ ובעולם בתחום המחשבה המדינית וחקר האידיאולוגיות. הוא מתמקד בתופעות שערערו על תשתית הליברליזם הדמוקרטי – הפאשיזם, הלאומיות הרדיקלית והמאבק נגד הנאורות.
פרופ’ שטרנהל הוא גם ממייסדיה של עמותת “מידה”, ודבריו על תפקידו החברתי-פוליטי של האינטלקטואל משקפים את התשתית הרעיונית לפעילותה; כפי שאמר בראיון ל”הארץ” במהלך מבצע “צוק איתן”, “הפונקציה של האינטלקטואל היא לשמור על הזכויות האוניברסליות, ותפקידו הוא תמיד למתוח ביקורת על הכוח השולט, לפעול נגד השררה ולא לעמוד לצדה. לדבריו, “מה שקרה אצלנו בשבועות האחרונים הוא קונפורמיזם מוחלט של מרבית האינטלקטואלים והליכה עם העדר. אינטלקטואלים מבחינתי אלה פרופסורים ועיתונאים. פשיטת הרגל של תקשורת ההמונים במלחמה הזאת היא טוטאלית. זה לא קל לעמוד מול העדר […] ראית במלחמה כיצד האוניברסיטאות מתיישרות לפי השלטון ולפי הרוב הזועק ברחוב, וזה אולי הדבר הכי מסוכן. דמוקרטיה מתמוטטת כשהאינטלקטואלים, השכבות המשכילות, התיישרו לפי הבריונים או הסתכלו עליהם בליווי חיוך”.